2015 – Výři CZ

Turnaj Horní Bříza
V sobotu 17. ledna 2015, jsme měli možnost zúčastnit se 20. ročníku turnaje v ringu, který se konal v Horní Bříze. Z praktických důvodů, čekalo nás brzké vstávání, jsme se s účastníky sešli již v pátek v podvečer na naší klubovně. Čas jsme si zkrátili učením se uzlů, jelikož jsme jako doprovodnou disciplínu měli uzlařskou regatu.Zahájení bylo už v 9:00 v Horní Bříze, což je líbezné městečko kousek od Plzně, a tak jsme byli nuceni vylézt z teplých spacáků už kolem 3. hodiny ranní. V půl páté jsme opustili Stráž pod Ralskem a vydali se vstříc dobrodružství.
Běžky
S Pionýrskou skupinou jsme byli na 4 denním výletě. Byli jsme ubytovaní ve škole v Liberci a jezdili jsme na běžky do Jizerských hor . Když jsme přijeli, hráli jsme spoustu her a zkoušeli běžky a boty . Druhý den ráno jsme jeli do Bedřichova a tam jsme se rozdělili do dvou skupin . Starší děti jely  se  Špínou  a ujely asi 20 km. Mladší děti jely s Pinďou asi 9 km trasu . Když jsme přijeli z běžek do školy,  tak jsme šli do bazénu v Liberci. Tam jsme byli 3 hodiny . Třetí den ráno jely mladší z Maliníku k Závorám, pod Olivetskou horu,tu překonali a dojeli na Bílou Kuchyni. Ujeli tak 14,5 -16,5 km . Druhá skupina jela z Maliníku na Přehradu, Hřebínek z Hřebínku na Čihadla, Kristiánov  na Novou Louku, Maliník pak někteří šli na autobus. Špína a Lukáš jeli až do Liberce na běžkách. Ty ,co jeli autobusem ujeli 28 km a ty, co jeli až do Liberce ujeli tak 36 km . Čtvrtý den nám Láďa hrál na klavír, potom  už nás  čekala jen cesta domů.
Velikonoční výprava
Poznávání okolí města Semily. I když letos bylo trochu netradiční počasí na Velikonoce nemohli jsme vynechat tradiční zvyky jako pletení pomlázek a barvení vajíček.                                                   
Velikonoce
Letos stejně jako každý rok jsme vyrazili na koledu k našim dětem a k pár známým. :)                                                  
Víkendovka s Netopýry
Tento víkend jsme se vyrazili do táborové základny v Černouších, která patří našemu přátelskému oddílu Netopýři. Hned po příjezdu do tábořiště jsme si postavili stany a společně se všichni vydali na večeři. Po večeři, aby nám trochu slehlo, jsme si zahráli pár her, abychom se mezi sebou trochu poznali. Po krátkých hrách jsme se všichni sešli u táboráku. Sobotní den začal krásně, neboť počasí nám opravdu přálo. Hned po snídani jsme se naučili jednu překrásnou hru na Znamení, kde jsme se všichni náramně bavili. Na oplátku za tuto hru jsme naučili Netopýry hru Brambory, která se také stala velice oblíbenou. Po obědě jsme vyrazili na krátký výlet, který byl zpestřen spoustou her a návštěvou obchodu, kde se každý zchladil nanukem. Po příchodu zpátky do tábořiště jsme se všichni opět sešli u táborového ohně, kde jsme si zahráli další hry a hlavně si opekli buřty. V neděli po snídani jsme po sobě uklidili tábořiště a vydali se zpět do našeho krásného městečka.
Oslava 650 let kostela
V neděli 26.4.2015 nás čekal pro nás poněkud netradiční program, neboť jsme se rozhodli vypomoct Shš Golem. Jelikož právě na letošní rok padlo krásné výročí 650 let od předání ostatků sv. Zikmunda do strážského kostela, tak jste se zde mohli stát svědky historické události, kdy naše město navštívil sám král Karel IV. se svým doprovodem a přijal uvítání v našem městě od Jana Vartemberka.
Zdolej 25x Ralsko
V pátek 8.5.2015 jsme jako pionýrská skupina Výři uspořádali akci, kterou jsme pojmenovali ,, Zdolej 25x Ralsko´´. Tato akce vznikla díky krajskému zasedání Pionýra, kde nám byla položena otázka, co uspořádáme za akci jako oslavu 25-ti let Pionýra. Rozhodli jsme se tak uspořádat něco bláznivého a to výšlap na Ralsko. Záleželo na každém, jak akci pojal a kolika členou skupinu si udělal. Na akci se tak objevili skupiny od dvojic až po 25-ti člená družstva. Celá akce sklidila velký úspěch a zúčastnilo se jí něco kolem 150 lidí, což bylo nad naše očekávání. Proto jsme se tedy rozhodli tuto akci každoročně opakovat.
Český den proti rakovině
Již jako každý rok jsme se zúčastnili veřejné sbírky na boj proti rakovině, která je velice známá a populární. Letos jsme prodali 900 kytiček. 
Indiánská stezka
V Pátek 15.5.2015 jsme se všichni sešli u nás ve Stráži na základní škole, kde jsme připravili pro ostatní oddíly ubytování, abychom je u nás ve městě mohli pohostit, jak se sluší a patří. Letošní ročník byl opravdu velice vydařený, neboť se na tuto soutěž sjeli oddíly opravdu z různých koutů naší republiky. Po překrásné noci se v Sobotu ráno sešly všechny oddíly společně u snídaně, kterou nám připravily paní kuchařky z místní školní jídelny. Po snídani jsme si všichni nastoupili na zahájení soutěžě, které se konala za budou školy. Na zahájení soutěže byli všichni seznámeni s pravidly závody a nechyběl tu ani pan starosta, který soutěžícím popřál hodně štěstí v soutěži. Po úspěšném zahájení mohla začít samotná stezka. Na stezce si každá dvojice mohla porovnat své vědomosti a rychlosti se svou kategorií, neboť všechny kategorie byly hodně nabité. Po skončení stezky nás čekalo vyhlášení a předání odměn těm nejlepším. Po skvělé večeři se spouta účastníků sešla na naší boulderová stěně, kde se mohli trochu odreagovat. Po namáhavém výkonu na stěně nás čekala ohnivá show od SHŠ Golem, která byla opravdu vydařená. Věříme, že si všichni letošní ročník Indiánské stezky užili a už se těšíme na další rok. 
Putování za pohádkou
V sobotu 30.5.2015 se konala jako každý rok velice populární akce Putování za Pohádkou. Letošní ročník měl opravdu veliký úspěch, neboť se akce zúčastnilo 651 lidí. Trasa byla poměrně krátká a ani na počasí si nemohl nikdo stěžovat. V jednu chvíli to sice vypadalo, že všichni pěkně zmokneme, ale nakonec se počasí slitovalo a uvědomilo si, že by byla škoda kazit tak hezký den deštěm, či dokonce bouřkou. Na trase bylo letos připraveno 10 pohádek. K vidění zde byli : Červená Karkulka, Vodníci,  Čerti a Čarodějnice, Loupeživý rytíři, Rusalky, Šmoulové, Tarzan, Pravěcí lidé, Brouk pytlík s Ferdou Mravencem a Kohoutek se Slepičkou. Po zdolání několika někdy i obtížných úkolů byl každý odměněn medailí, diplomem a buřtem. Věříme, že letošní ročník se velice vydařil a těšíme se v příštím roce.
BHCO
V pátek 5.6. jsme se sešli, abychom společně jako každý rok vyjeli na celorepublikou soutěž zvanou BHCO, kde jsme si mohli poměřit síly s dalšími oddíly a pionýrskými skupinami.
Tábor Pravěk
Letošním tématem celotáborové hry nebylo nic jiného než Pravěk. Během tábora jsme se přenesli do dob, kdy naši předchůdci žili v jeskyních a vyzkoušeli jsme si tak, jak těžký život v této době mohl být. Krom krásný zážitků a vzpomínek si každý z tábora odvezl na památku triko.
Puťák Rumunsko
Již třetím rokem jsme se vydali společně jako parta vedoucích a starších členů za krásou přírody do Rumunska. Na letošní rok nám připadlo nejzajímavější pohoří Rumunska a to pohoří Fagaraš a s nim také méně známé pohoří Papusa. 
Slavnostní večeře
Ještě ve stejný den po návratu z Rumunska jsme se všichni ještě jednou sešli, abychom společně mohli zajít na slavnostní večeři, kde jsme zavzpomínali a zhodnotili letošní puťák.
Sjíždění Ploučnice
V pátek 25.9 jsme se sešli na klubovně s plánem zažít zase nějaké dobrodružství a zábavu na první výpravě v novém školním roce. V pátek jsme hráli hry na boulderu a rozebírali si vybavení na lodě. Rozdělili jsme do jednotlivých posádek a pak zbývalo se jen vyspat a psychicky se připravit na nadcházející den. Hned po snídani jsme připravili lodě a vyrazili. Někteří z nás jeli na lodi úplně poprvé a některým to jednoduše moc nešlo, takže první překážkou bylo vůbec se rozjet. Vyjeli jsme ze Stráže přes Průrvu až na Boreček, odkud jsme se vraceli zpátky do klubovny. Další den jsme strávili na sovím vrchu, kde jsme opravovali hřiště, trhali plevel, hrabali listí a asi nejzajímavější částí bylo natírání plotu a chatky. Odpoledne se všichni zúčastnili běhu po Stráži. Někteří z nás běželi celou trasu, ale většina si jí o něco zkrátila. Večer po setmění jsme zahráli několik her a šli spát. Mladší se šli v neděli projít na výlet po okolí a někteří dodělávali práci na sovím vrchu. Tato výprava byla skvělá a věřím, že se všichni těšíme na další.
Stráž a okolí
Všichni jistě znáte pohádku o obrovské řepě, kterou nebylo tak jednoduché vytrhnout ze země... Děti měly tu možnost vžít se do pohádkových rolí a v jednotlivých tlupách si svou velkou řepu vytrhnout.. 
Podzimní výprava Mikulášovice
Ve středu 28.10.2015 jsme se sešli, abychom vyrazili společně si užít podzimní prázdniny. Po 7 letech jsme opět zavítali na výpravu do Mikulášovic, kde se nám již tenkrát moc líbilo. Po rychlém ubytování v místní sportovní hale jsme se vydali na kraťoučký výlet kousek za hranice na překrásnou rozhlednu Weifberg. Aby nám cesta lépe utíkala zpestřili jsme si jí nějakou tou hrou. Po zdolání rozhledny, která byla 37 metrů vysoká a po překrásném výhledu do okolí, jsme se vrátili zpět do tělocvičny, kde jsme také strávili zbytek večera.
Ve čtvrtek ráno hned po vydatné snídani nás čekal další krásný výlet po okolí. Cílem dnešního dne byla další rozhledna a to ,,Tanečnice´´. Tato rozhledna sice nebyla zdaleka tak vysoká jako rozhledna Weifberg, ale i tak se mohla pyšnit svou krásou. Po vystoupání několika náročných schodů náš čekal oběd, což nemohlo být nic jiného než buřty na ohni. Jakmile jsme se posilnili, mohli jsme se vydat zpět. Tak jako večer předchozí jsme i tento večer zakončili v tělocvičně, kde jsme si zahráli spoustu her a trochu se unavili.
Páteční den byl tak trochu odpočinkový, neboť jsme se rozhodli poznat trochu lépe samotné Mikulášovice. Nejvíce nás asi zaujala návštěva místního kostela, kde jsme měli možnost poslechnout si hraní na varhany a vystoupat si na 52 metrů vysokou kostelní věž. Po večeři čekala naše menší členy slibovaná stezka odvahy, kterou z 9 dětí nesplnily pouze 3.
V sobotu ráno po snídani jsme vyrazili na vlak a přejeli tak pod Vlčí horu, kde se tyčí další rozhledna. Všichni natěšeni na překrásný výhled zdolali vrchol, ale kvůli rekonstrukci byla rozhledna bohužel zavřena.. Abychom si trochu zpestřili cestu, rozdělili jsme se do 4 skupin. Každá skupinka dostala GPS, kde byly zadané body, které je tak dovedly k menší odměně.
Jakmile nalezla každá skupinka 5 schovaných kešek, mohli jsme se vydat zpět na vlak. Po obědě jsme se rozdělili na starší a mladší. Mladší měli opět připravené své kešky, které museli společně s GPS najít. Skupinka starších vyrazila k místnímu kostelu, kde začínala tzv. multi keška. Večer pak následně byla připravená stezka odvahy pro starší, kterou ze 12 lidí splnili pouze 3. V neděli ráno hned po úklidu jsme se mohli vydat zpět do svých domovů…
Bílá pastelka
Tak už nám opět přišlo poděkování za sbírku ´´Bílá pastelka,,
Letos bylo celkem vybráno krásných 54 021 Kč. My jako PS Výři jsme díky vám mohli přispět krásnou částkou 4417 Kč. V malém shrnutí s ostatními městy. Ve Stráži se na dvě kasy vybralo krásných již zmíněných 4417 Kč a skončila tak v kraji na 4.místě. Lépe dopadly pouze Semily(5909 Kč) se 3 kasy, Turnov(6986 Kč) s 10 kasy a Liberec(18575 Kč) se 13 kasy. Myslím, že už tohle jde považovat za krásný úspěch v porovnání s těmito většími městy a doufáme, že příští rok bude ještě úspěšnější. Emotikona smile Všem děkujeme za pomoc
Rozsvícení vánočního stromku
V pátek 27.11.2015 se tak, jako každý rok vedoucí PS Výři převlékli do kostýmů čertů, mikuláše a anděla a vyrazili tak potěšit a postrašit děti na slavnostní rozsvícení našeho vánočního stromku. 
Den otevřených dveří
Dne 4. prosince od 15:00 do 16:00 bylo každému umožněno nahlédnout do prostor budovy Pionýrské skupiny Výři a do centra pro volný čas dětí a mládeže – Šešule. Tuto akci uspořádala Pionýrská skupina Výři ze Stráže pod Ralskem.
Každý, kdo této možnosti využil, byl proveden a seznámen s budovami. K nahlédnutí byli zejména dvě hlavní místnosti, ve kterých se každý pátek schází pionýrská skupina. Zde se děti učí k přírodě a hrají hry. K dispozici bylo i promítnutí videa s akcemi a aktivitami pionýrské skupiny a rekonstrukce obou budov.
Na každého, kdo si našel ve svém čase volno a přišel se podívat, čekalo i občerstvení, které připravili vedoucí z PS Výři.
V druhé budově byl k nahlédnutí především prostor boulder – horolezecká stěna, kterou rádi navštěvují místní, ale i turisté z jiných měst, kteří mají možnost ubytovat se zde na Šešuli.
Očekávali jsme návštěvu především z řad zastupitelstva, ale bohužel skoro nikdo této možnosti nevyužil a tak naše prostory navštívili především rodiče dětí z našeho oddílu.
PS Výři ze Stráže pod Ralskem
Mikulášská besídka
V pátek 4.prosince do prostoru boulderu ve Stráži pod Ralskem zavítala nečekaná návštěva z pekelné říše. Na zlobivé děti tu číhali oškliví čerti a na ty hodné tu čekala nadílka od Mikuláše a Anděla.
Ukázalo se zde spoustu statečných dětí v doprovodu jejich maminek, tatínků a dokonce i babiček a dědečků.
Některé děti seděly u stolu, některé pro jistotu co nejdále od schodů. Co kdyby náhodou přišel čert?
A pak už přišla ta dlouho očekávaná chvíle. V místnosti utichl křik hrajících si dětí, který byl vystřídán zvuky z řetězů a povyky čerta.
Jako první se ukázal hodný Mikuláš s Andělem a hned za ním tři čerti, kteří nesli veliký koš plný dobrot. Poté hned Mikuláš vytáhl ze svého rukávu svitek a začal jmenovat. Každý, kdo věděl, že je hodný, se čerta nebál. Pověděl Andělovi básničku a nebo zazpíval. Nicméně, ti co celý rok zlobili, se opravdu báli.
Nakonec každý sebral odvahu a zlobivé děti? Ty čertům slíbily, že už budou hodné, a tak čerti i tento rok odešli do pekla sami. Ale pozor, děti!  Kdo ví, jak tomu bude příští rok?
PS Výři ze Stráže pod Ralskem
Mikuláš u vás doma
5.prosinec je známý především tím, že chodí čerti. PS Výři se rozhodla, že tento rok nabídne každé rodině návštěvu čertů, Mikuláše a Anděla.
,,Proto jsme se večer sešli a převzali role pekelníků, Mikuláše a Anděla. Příprava nebyla vůbec jednoduchá, neboť jsme se snažili, aby naše převleky byly jako opravdové. A to se nám dle uplakaných a vystrašených tváří některých dětí opravdu povedlo.
První zastávka byla již před pátou hodinou. To nás ještě hřálo teplo z našich domovů, ale po čtvrtém zaklepání na dveře už se nám zimou třásly ruce. I přesto jsme šli o dům dál.
Před každým prahem jsme se přivítali s rodiči, převzali balíčky a vydali se kupředu za vystrašenými dětmi. Některé se bály a měly proč, jiné (ty hodnější) řekly básničku nebo zazpívaly a spokojeně se těšily až rozbalí své nadílky.
Po sedmé hodině nás čekala poslední zastávka, po které jsme se spokojení vydali sundat své masky a rozešli se do svých domovů. Vše se vydařilo a my doufáme, že i příští rok o nás bude zájem. Tak zase za rok!“ 
PS Výři ze Stráže pod Ralskem
Zimní slet
V pátek 18.12.jsme se sešli na naší klubovně, abychom si užili zimní slet a zárověň tak poslední schůzku v roce 2015. Na začátku schůzky měli někteří členové možnost dodělat si poslední zkoušky, které jim chybí a následně pak přezkoušení z jednotlivých knih. Mezitím, co se někteří členové potili u vázání uzlů a poznávaček z přírody si zbytek dětí užíval několika her. Po krátkém přezkoušení a následně rozdání posledních slz v tomto roce mohl samotný slet začít. Za svou snahu a splněné zkoušky byli odměněni 4 členové, kteří následně byli povýšení na kulíšky. Po této slavnostní chvíli proběhlo celoroční shrnutí a menší raut s přípitkem. Po zdolání těchto dobrot dostal každý člen prskavku, kterou jsme si všichni vzájemně zapálili a něco si přáli. Věříme, že spoustě našich členů si tato krásná přání vyplní a už teď se těšíme na první schůzku v roce 2016.
Vánoční turnaj ve volejbale
 
Vánoční oslava na boulderu